Wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej - 12 czerwca 2022 roku
Po pięciu latach od ostatnich wyborów do Parafialnej Rady Duszpasterskiej arcybiskup Wiktor Skworc zarządził w naszej archidiecezji ponowne wybory, które każda parafia ma przeprowadzić 12 czerwca 2022 roku. W świetle powyższego można zgłaszać kandydatów na wybory do nowej Parafialnej Rady Duszpasterskiej od 15 maja do niedzieli 5 czerwca 2022 r. Po otrzymaniu zgody od zgłaszanego kandydata, kartkę z wypisanym imieniem i nazwiskiem, adresem zamieszkania oraz numerem telefonu kontaktowego można złożyć po Mszach Świętych w zakrystii na ręce księdza proboszcza lub księdza wikarego. Podane dane osobowe przy zgłaszaniu kandydatów, poza imieniem i nazwiskiem na liście wyborczej, nie zostaną upublicznione i nie będą przetwarzane przez parafię. Kandydatem do PRD może być wyłącznie osoba pełnoletnia, która jest wierzącym i praktykującym katolikiem i mieszka na terenie naszej parafii.
Protokół z wyboru i powołania Prafialnej Rady Duszpasterkiej Parafii Rzymskokatolickiej Świętego Michała Archanioła w Ornontowicach
Parafianie mogli zgłaszać kandydatów na wybory do nowej Parafialnej Rady Duszpasterskiej, które miały miejsce w naszej parafii w niedzielę 12 czerwca 2022 r. Po otrzymaniu zgody od zgłaszanego kandydata, kartkę z wypisanym imieniem i nazwiskiem, adresem zamieszkania i numerem telefonu kontaktowego składano po Mszach Świętych w zakrystii na ręce księdza proboszcza lub księdza wikarego. Podane dane osobowe przy zgłaszaniu kandydatów, poza imieniem i nazwiskiem na liście wyborczej, nie zostały upublicznione i nie były przetwarzane przez parafię. Kandydatem do PRD mógł być wyłącznie wierzący i praktykujący katolik, który mieszka na terenie naszej parafii i przyjął Sakrament Bierzmowania. Wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej zostały przeprowadzone zgodnie z niżej podanym regulaminem.
Regulamin i zasady wyborów do Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Archidiecezji Katowickiej.
• PRD stanowi, zgodnie z kan. 536 KPK, ciało doradcze, które pod kierownictwem proboszcza parafii pomaga wyłącznie w duszpasterstwie danej wspólnoty parafialnej.
• Kandydatami na członków PRD są pełnoletni katolicy, którzy przyjęli sakrament bierzmowania, czynnie uczestniczą w życiu wspólnoty wiernych, mieszkają na terenie parafii i są znani z zasad życia zgodnego z etyką katolicką;
• Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim pełnoletnim członkom danej wspólnoty parafialnej;
• Proces zgłaszania kandydatów rozpoczyna się w niedzielę po ogłoszeniu wyborów do PRD. Dane kandydatów w formie pisemnej można przekazywać proboszczowi lub wikaremu bezpośrednio po Mszach Świętych do niedzieli tydzień przed ogłoszonym terminem wyborów.
• W skład PRD wchodzą trzy grupy członków: z urzędu, mianowani przez proboszcza parafii oraz wybrani przez parafian;
Wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej 12.06.2022 r.
• PRD stanowi, zgodnie z kan. 536 KPK, ciało doradcze, które pod kierownictwem proboszcza parafii pomaga wyłącznie w duszpasterstwie danej wspólnoty parafialnej.
• Kandydatami na członków PRD są pełnoletni katolicy, którzy przyjęli Sakrament Bierzmowania, czynnie uczestniczą w życiu wspólnoty wiernych, mieszkają na terenie parafii i są
znani z zasad życia zgodnego z etyką katolicką;
• Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim pełnoletnim członkom danej wspólnoty parafialnej – praktykującym i wierzącym katolikom.
• Spośród zgłoszonych 8 kandydatów do PRD zostało wybranych 6. Na kartach do głosowania wypisani byli wszyscy zgłoszeni kandydaci. Odebrane od przedstawicieli komisji wyborczej karty po zakreśleniu wybranego kandydata natychmiast wrzucano do urny – kart nie zabierano ze sobą do domu lub na Mszę Świętą do kościoła. Głosowano tylko na jednego kandydata zakreślając literą „X” kwadrat obok jego imienia i nazwiska. Karty do głosowanie, które wypełniono inaczej były uznane za nieważne.
Wyniki wyborów do Parafialnej Rady Duszpasterskiej
Komisja wyborcza powołana przez księdza proboszcza w składzie: Pani Izabela Iwańska, pan Dariusz Badura, pan Łukasz Janik dnia 12.06.2022 o godz. 17.30 po przeliczeniu głosów stwierdziła, że w wyborach wzięło udział 443 wyborców, z czego 440 głosów było ważnych, a 3 nieważne. Kandydaci do PRD uzyskali następujące ilości głosów:
1. Teresa B. 69 głosów. Rejon Kolejowa i Polna
2. Beata B.-M. 19 głosów. Rejon Kolejowa i Pośrednia
3. Arkadiusz G. 87 głosów. Rejon Zwycięstwa, Jasna, Boczna i Słoneczna
4. Adam K. 38 głosów. Rejon Zwycięstwa od Pośredniego do końca Ornontowic oraz Okrężna
5. Kinga L. 73 głosy. Przedstawicielka młodzieży
6. Janusz M. 39 głosów. Rejon Leśna, Zamkowa, Żabik, Bukowa, Miarki i Klonowa
7. Tomasz M. 14 głosów. Rejon Jarzębinowa, Cyprysowa i Świerkowa
8. Agnieszka W. 101 głosów. Rejon Marzankowice, Dworcowa, Brzozowa, Akacjowa i Grabowa
Do Parafialnej Rady Duszpasterskiej zostało wybranych 6 kandydatów:
1. Teresa B.
2. Arkadiusz G.
3. Adam K.
4. Kinga L.
5. Janusz M.
6. Agnieszka W.
Parafialna Rada Duszpasterska
Kadencja Parafialnej Rady Duszpasterskiej rozpocznie się po zaprzysiężeniu we wrześniu 2022 roku.
Do Parafialnej Rady Duszpasterskiej z urzędu należą:
1. Ks. proboszcz Grzegorz Lech ,
2. Ks. wikariusz Mateusz Dziurowicz,
3. S.M. Marialis, Przełożona Domu Sióstr Służebniczek w Ornontowicach
Do Parafialnej Rady Duszpasterskiej z wyboru należą:
4. Teresa B.
5. Arkadiusz G.
6. Adam K.
7. Kinga L.
8. Janusz M.
9 Agnieszka W. – Wiceprzewodnicząca Parafialnej Rady Duszpasterskiej
Do Parafialnej Rady Duszpasterskiej z mianowania, jako przedstawiciele grup parafialnych należą:
10. Koło Misyjne – Przewodnicząca
11. Domowy Kościół – Moderatorka
12. Rodzina Bł. E. Bojanowskiego – Moderatorka
13. Matki Chrześcijańskie – Moderatorka
14. Róże Różańcowe – Zelatorka
15. Grupa Św. Ojca Pio – Moderator
16. Grupa Medytacji Chrześcijańskiej – Przedstawiciel
17. Doradczyni Życia Rodzinnego
18. Nadzwyczajni Szafarze Najświętszego Sakramentu - Przedstawiciel
Rada ekonomiczna Parfii Świętego Michała Archanioła
1. Janusz L.
2. Rudolf M.
3. Norbert S.
Satut Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Archidiecezji Katowickiej
1. Parafialna rada duszpasterska (zwana dalej „Radą”) stanowi zgodnie z kan. 536 Kodeksu prawa kanonicznego ciało doradcze, które pod kierownictwem proboszcza parafii – w ramach ustawodawstwa diecezjalnego – pomaga wyłącznie w działalności duszpasterskiej danej wspólnoty parafialnej.
2. Realizując powyższe zadanie, Rada pomaga w organizacji kultu Bożego, uczestniczy w opracowaniu rocznego planu duszpasterskiego, animuje działalność grup duszpasterstwa specjalistycznego, wspiera prowadzone dzieła apostolatu w parafii, inspiruje działalność charytatywną, troszczy się o podejmowanie inicjatyw duszpasterskich uwzględniających zachodzące przemiany społeczno-kulturowe.
3. W skład Rady wchodzą trzy grupy członków: z urzędu, mianowanych przez proboszcza parafii oraz wybranych przez parafian (w sumie maksymalnie dwadzieścia pięć osób). Liczba członków Rady pochodzących z wyboru dokonanego przez wspólnotę wiernych nie może być mniejsza od liczby członków mianowanych przez proboszcza.
a. Członkami Rady mogą być jedynie praktykujący katolicy, którzy przyjęli sakrament bierzmowania i są znani z nienagannych postaw moralnych.
b. Z urzędu należą do Rady:
- proboszcz, pełniący równocześnie funkcję przewodniczącego Rady;
- wikariusze pracujący w danej parafii;
- delegatka sióstr zakonnych pełniących posługę w danej parafii;
- przedstawiciele osób świeckich włączonych na stałe do posługi duszpasterskiej w parafii (reprezentant katechetów, organista, kościelny).
c. Z mianowania proboszcza do Rady należą:
- przedstawiciele ruchów, wspólnot modlitewnych, nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej i stowarzyszeń katolickich działających w danej parafii;
- przedstawiciele poszczególnych grup wymienieni wyżej zostają wyłonieni w wyniku konsultacji między członkami danej grupy; wśród nich powinni być także przedstawiciele młodzieży.
4. Zależnie od wielkości parafii i stopnia zaangażowania wiernych liczba członków Rady wybranych przez parafian wynosi od sześciu do dwunastu osób. Ich dokładną liczbę określa proboszcz, uwzględniając aktualną sytuację parafii.
5. Zastępca przewodniczącego Rady (proboszcza) zostaje wybrany na jej pierwszym posiedzeniu zwykłą większością głosów. Może nim być jedynie osoba świecka. Jeśli dwaj kandydaci uzyskają jednakową liczbę głosów, przeprowadza się osobne głosowanie jedynie nad wyłonioną dwójką. Jeśli ponownie uzyskają oni jednakową liczbę głosów, zastępcą przewodniczącego zostaje starszy wiekiem. Podczas pierwszego posiedzenia spośród członków zostaje wybrany sekretarz Rady, którego obowiązkiem jest prowadzenie protokołów ze wszystkich zebrań Rady.
6. Członkowie Rady składają na ręce proboszcza następujące przyrzeczenie: „Ja NN, powołany na członka parafialnej rady duszpasterskiej, przyrzekam wobec Boga, że powierzoną mi funkcję będę wykonywał według najlepszej swej woli, zgodnie z moim sumieniem i z przepisami prawa kościelnego. W szczególności przyrzekam, że w miarę swych sił i z poczuciem odpowiedzialności będę wspomagał proboszcza w działalności duszpasterskiej, mając na względzie tylko chwałę Bożą i dobro Kościoła. Tak mi dopomóż Bóg! Amen”.
7. Częstotliwość zebrań Rady zależy od aktualnych potrzeb duszpasterskich. Zebrania powinny się odbywać minimum raz na kwartał. Zebrania takie zwołuje przewodniczący, przekazując zaproszenia przynajmniej dwa tygodnie przed zebraniem. Mogą być również zwoływane zebrania nadzwyczajne, kiedy połowa członków Rady wyrazi takie życzenie na piśmie skierowanym do sekretarza Rady.
8. Ze względu na doradczy charakter Rady w przypadku rozbieżności zdań między proboszczem a członkami Rady sprawę rozstrzyga proboszcz po uprzedniej konsultacji z ordynariuszem miejsca.
9. Zaleca się, by każdy członek Rady uczestniczył przynajmniej raz w roku w dowolnych, wybranych przez siebie, co najmniej trzydniowych rekolekcjach zamkniętych.
10.Kadencja Rady trwa pięć lat. Poszczególni członkowie mają możliwość wcześniejszej rezygnacji ze swego członkostwa.
a. W przypadku sformułowania uzasadnionych zarzutów personalnych wobec poszczególnych członków mogą oni zostać wykluczeni z Rady wyłącznie wówczas, jeśli wniosek taki uzyska dwie trzecie głosów obecnych podczas posiedzenia członków Rady.
b. W przypadku śmierci, zmiany miejsca zamieszkania członka Rady pochodzącego z wyboru parafian albo z powodu wyjazdu z terenu parafii na stałe lub na dłużej niż sześć miesięcy na jego miejsce pozostali członkowie Rady zwykłą większością głosów wybierają nowego członka.
c. W przypadku śmierci lub zmiany miejsca zamieszkania członka Rady pochodzącego z nominacji na jego miejsce przewodniczący mianuje nowego członka Rady.
11.W przypadku zmiany urzędowych członków Rady kadencja pozostałych członków nie ulega skróceniu. Rada funkcjonuje więc mimo zmian na stanowiskach proboszcza i księży wikariuszy.
a. Kadencji Rady nie przerywa śmierć proboszcza.
b. Nowy proboszcz, po sześciu miesiącach od dnia objęcia parafii, może wystąpić do dziekana z wnioskiem o rozwiązanie dotychczasowej Rady i o zarządzenie nowych wyborów do Rady.
c. Decyzję o ewentualnym rozwiązaniu Rady może podjąć jedynie Arcybiskup Metropolita Katowicki po wnikliwym zbadaniu sytuacji.
12. Posiedzenia Rady nie mają z reguły charakteru publicznego, ale pomimo tej zasady można na nie zapraszaćekspertów i konsultantów z głosem doradczym.
13. Maksymalna długość uczestnictwa w Radzie wynosi dwie kadencje, to znaczy dziesięć lat.
Zasady wyboró Parafialnych Rad Duszpasterkich w Archidiecezji Katowickiej
1. Wyboru członków parafialnej rady duszpasterskiej (zwanej dalej „Radą”) i jej wiceprzewodniczącego należy dokonać zgodnie z Regulaminem parafialnej rady duszpasterskiej w archidiecezji katowickiej. Niniejsze zasady są jego uściśleniem.
2. Kandydatami na członków Rady są pełnoletni (to znaczy liczący przynajmniej osiemnaście lat) katolicy, którzy przyjęli sakrament bierzmowania, czynnie uczestniczą w życiu wspólnoty wiernych i są znani z nienagannych postaw moralnych.
3. Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim pełnoletnim członkom danej wspólnoty parafialnej.
4. Wyboru członków Rady dokonuje się jednocześnie w całej archidiecezji katowickiej w terminie określonym przez Arcybiskupa Metropolitę Katowickiego.
a. Miesiąc przed wyborami rozpoczyna się proces zgłaszania kandydatów na członków Rady. Nazwiska kandydatów są przekazywane w formie pisemnej proboszczowi. Lista kandydatów zostaje zamknięta tydzień przed wyborami.
b. Liczba zgłoszonych kandydatów do Rady musi być większa od liczby miejsc do obsadzenia w wyniku wyborów w Radzie. Jeśli ogół wiernych nie zgłosi należytej liczby kandydatur, listę kandydatów należy uzupełnić poprzez konsultację przeprowadzoną przez osoby należące do Rady z urzędu.
c. Jeśli w dużych ośrodkach miejskich zgłoszonych zostanie wielu kandydatów, w celu zapewnienia skuteczności wyborów należy ograniczyć się do podania najczęściej powtarzających się nazwisk kilkunastu kandydatów. Górna granica przyjętych kandydatur obliczana jest tak, aby na każde miejsce w Radzie w wyniku wyborów przypadało nie więcej niż dwóch kandydatów.
d. Tydzień przed wyborami proboszcz informuje wszystkich wiernych o zgłoszonych kandydatach i udostępnia im listy wyborcze ułożone alfabetycznie. Każda lista wyborcza do Rady zawiera następujące informacje o kandydatach: imię, nazwisko, rok urodzenia, zawód i ulicę zamieszkania (ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych nie wymaga się podania na liście dokładnego adresu zamieszkania nna przykład numeru domu).
5. W przypadku powstania konfliktu lub uzasadnionych wątpliwości, czy dana osoba może kandydować do Rady, sprawę rozstrzyga kanclerz kurii metropolitalnej, zaś same wybory odbywają się w późniejszym terminie, po wyjaśnieniu wszystkich kontrowersji.
6. W dniu wyborów przeprowadzanych po każdej mszy świętej, w myśl punktu 4.3, każdy z głosujących wybiera spośród przedstawionych na karcie wyborczej kandydatów dwa nazwiska, stawiając przy nich znak „X”. Jeśli na karcie wyborczej wierny zaznaczy więcej niż dwa nazwiska, tylko dwa pierwsze będą uwzględnione przy podsumowaniu wyników wyborów.
7. Po oddaniu głosu wierni składają karty wyborcze do przygotowanych koszyków (na przykład przy wyjściu z kościoła) albo do urn wyborczych wystawionych w odpowiednim pomieszczeniu parafii.
8. Głosy oddane na kandydatów, którzy wcześniej nie znaleźli się na liście osób zgłoszonych do kandydowania, są uznane za nieważne.
9. Podliczenia głosów dokonuje specjalna komisja wyborcza złożona z od dwóch do pięciu osób wyznaczonych przez proboszcza. Komisja sporządza protokół z wyborów i zachowuje oddane karty wyborcze przez miesiąc.
10.Podanie wyników wyborów oraz pełnego składu Rady do publicznej wiadomości następuje po upływie tygodnia od dnia wyborów w ramach ogłoszeń duszpasterskich.
11.W przypadkach uzasadnionych zastrzeżeń co do formalnej poprawności przeprowadzonych wyborów odwołanie do kanclerza kurii metropolitalnej można złożyć w ciągu dwóch tygodni od dnia wyborów.
12. Po ogłoszeniu wyników wyborów do Rady jej nowi członkowie zastępują dotychczasowych członków Rady.
13.Arcybiskup Metropolita Katowicki może odłożyć w czasie wybory do parafialnej rady duszpasterskiej w danej wspólnocie, jeśli za utrzymaniem kadencji dotychczasowej Rady przemawiają uzasadnione racje duszpasterskie. W takiej sytuacji z wnioskiem do kanclerza kurii metropolitalnej występuje proboszcz.